Möldri kurisu


Möldri kurisu

Möldri kuristikust neeldub Vana-Angerja jõgi Kassaru maa-alusesse jõkke, mis on kindlaks tehtud keskjooksust alates, kulgedes Angerja oja ja Kurevere karstioru alt läbi ning avanedes Paekna allikajärves *.

Möldri kurisus on vähemalt 3 neeldumiskohta.

Enne Angerja oja suunamist Pirita jõkke oli Kurevere väljal kevadise suurvee ajal uhke veteväli, kus meelt lahutati parvetamisega.

Möldri talust kagu suunas oli kuni 1960. aastate ümberkorraldusteni kalarikas Linaliu järv. Kalapüük toimus liiviga, see on puust raamile tõmmatud võrguga prismataoline riist; kaks püüdjat vedasid liivi vees ja kolmas hirmutas kalu sisse.

Nabala talunik Johannes Arrust on rääkinud oma vanaisa surmast järgmise loo: Vanaisa uppus Möldri kuristikku kevadise suurvee ajal enne jaanipäeva (1873. a.). Oli sõnnikuvedu, tema oskas üksinda ujuda ja käis naljapärast vee alt kuristiku põhjast tüdrukutele kive toomas. Kaks korda tõi, aga kolmandal korral ei tulnud enam veepinnale; kuna teisi ujujaid ei olnud, teda päästa ei saadud. Jüri koguduse surmameetrika järgi on too 35-aastane uppunu maetud 7. oktoobril, s.o. 3,5 kuud hiljem. Miks? Kust ja kuidas leiti uppunu, on seni teadmata.

Vanarahva teada läinud kord Möldri talu juures härjad vett jooma, veekeeris tõmmanud härjad koos paarisrakendiga kurisusse ja välja tulnud nad linnulennult vähem kui 2 km kaugusel asuvast Proosa allikast (praegune Paekna allikajärv).

* Eesti Looduse Infosüsteem (EELIS), ürglooduse objekt – Nabala karstiala.

Kommenteeri


4 - = 1